Söz Yazarı, Besteci, Yapımcı, Yayıncı, Menajerler için

KÜRESEL TELİF HAKKI KOLEKSİYONU

Müziğinizden para kazanın!

kayıt

Tüm şarkılarınızı ya da bir kısmını sisteme kaydedin. Tüm bilgileriniz tek bir panelde düzenli dursun.

telifler

Tüm yayıncılık telif ücretlerini toplamak için 245'ten fazla ülkede 60'dan fazla ödeme kaynağı ağımıza erişin.

İSTATİSTİK

Telif hakkı gelirlerinizin nereden geldiğini daha iyi anlamak için ayrıntılı telif beyanları alın.

Dünya çapında telif hakkı koruması!

ÜLKE
+
ÖDEME KAYNAĞI
+
ŞARKI
+

BLOG

TELİF HAKLARIYLA İLGİLİ SON GELİŞMELER

Meta veri terimi kulağa çok teknik geliyor, ancak kulağa tam…

Daha fazla oku

Telif ücretlerinizi en üst düzeye çıkarmak için kayıtlara eklediğinizden emin…

Daha fazla oku

Bu, dışarıdan bir tarafın müziğinizi kullanmak istediği anlamına gelir. Ticari…

Daha fazla oku

Taraflara artık bir yayıncının şarkılarınızı yönetmediğini bildirmek için kullanılır. Bir Vazgeçme…

Daha fazla oku

Uluslararası Standart Kayıt Kodları olarak da bilinir. Bu ne? Bir ISRC’si ,…

Daha fazla oku

Her şarkının iki yüzü vardır: kayıt ve beste. Ana kayıtlar ,…

Daha fazla oku

referanslar

Hemen haklarınızı toplayın!

SIKÇA SORULAN SORULAR

Bağımsız şarkı yazarlarına, yayıncılara, yayın kollarına sahip şirketlere, yöneticilere, avukatlara, distribütörlere ve besteleri temsil eden herkese dünya çapında yayıncılık yönetimi hizmetleri sağlar Müşterilerimiz için bir yayın yöneticisi olarak hareket ediyoruz, yani telif haklarının herhangi bir yüzdesine sahip olmadan onların adına şarkı kaydedebilir ve telif ücreti toplayabiliriz . Kesintisiz çevrimiçi hizmetimizi kullanarak, dünyanın her yerindeki birden fazla ajansa şarkı kaydettirirsiniz – ve bunu şarkı başına yalnızca bir kez yapmanız gerekir! Yöneticiniz olarak Kınay Global ile, çalışmalarınız Uluslararası Performans Hakları Kuruluşlarına ( PRO’lar ) ve ayrıca mekanik lisanslama aracılarına bağlanacaktır .           

Kınay Global Edisyon’a kaydolan şarkı yazarları, bizim aracılığımızla bir PRO’ya üye olabilir – henüz üye değillerse – ve şarkılarını kaydetmeye başlayabilirler. Kınay Global daha sonra bu şarkıları satışlardan, yayınlardan, radyo oyunlarından, canlı performanslardan, televizyon yayınlarından vb. elde edilen telif ücretlerini toplamak için dünya çapında 45’ten fazla performans ve mekanik koleksiyon topluluğuna kaydeder.

Bir şarkı yazarı zaten bir PRO’ya bağlıysa, o PRO’ya kayıtlı şarkıları Kınay Global ile yaptıkları anlaşmaya aktarabilir. Kınay Global ile olan anlaşmanız şarkı bazındadır, bu nedenle hangi şarkıları sizin adınıza yönetmemizi istediğinizi seçebilirsiniz. Daha sonra bu şarkıları dünya çapında birlikte çalıştığımız diğer topluluklara kaydedeceğiz. Yazarın PRO’larıyla birlikte bir yayın kuruluşu da varsa , Kınay Global bu kuruluş adına telif ücreti tahsil edebilir.  

PRO başvuruları, yönlendirme mektupları ve şarkılar ekibimiz tarafından incelenir ve (gerekirse) birkaç gün içinde gönderilir. Çeşitli topluluklar, kayıtları farklı hızlarda işler ve farklı zaman çizelgelerinde telif ücreti öder, bu nedenle müşterilerin ilk telif hakkı beyanını görmeleri genellikle 9-12 ay sürer. İlk açıklamadan sonra, telif hakları üretildiği sürece, yayınlandıkları sonraki çeyrekte tarafımızca üç ayda bir ödenecektir. Kınay Global, sizin adınıza topladığımız tüm telif ücretlerinden %30 komisyon alır. 

 Yazarlar, YouTube’da müşterilerimizin müziğini kullanan, kullanıcı tarafından oluştu4rulan içerikle ilgili hak talebinde bulunmamıza ve bu içerikten para kazanmamıza olanak tanıyan YouTube Monitörümüze kaydoldu. 

Kurulum ve yönetim maliyetlerini karşılamak için yazar başına 100 ABD Doları tutarında ön ödeme alıyoruz . Ayrıca sizin adınıza topladığımız telif ücretlerinden %15 komisyon alıyoruz. Yalnızca ‘yayıncı payınızı’ topluyoruz — ‘yazar payınızı’ doğrudan İcra Hakları Kuruluşunuzdan (PRO) alırsınız . 

Veya  sizin adınıza topladığımız teliflerden  %30 komisyon alırız. heriki plandan birisini seçebilirsiniz.

 

Evet.

Kayıt ve kompozisyon arasındaki fark.

Müzik söz konusu olduğunda iki tür sahiplik olduğunu bilmek önemlidir. Orada  ‘kayıt’ / ‘ana’ yan ve  niteliği ‘/ ‘yayın’ yan . Geleneksel olarak bu, etiketler (kayıt) ve yayıncılar (kompozisyon) ile bölünür. Daha yakın zamanlarda, işler değişti ve bağımsız içerik oluşturucular artık mülkiyetin her iki tarafını da yönetebilir.

Distrokid ve CD Baby gibi plak şirketleri ve dağıtımcılar, müziğinizin dağıtımını üstlenir, müziğinizi Spotify, iTunes, vb. gibi mağazalara yerleştirir. Genel olarak dağıtımcılar, kaydın mülkiyetinden size telif ücreti öderler. Eğer dağıtıcı ile yayın anlaşması girmek sürece, büyük olasılıkla sahipliği adresinin telif toplama değildir  kompozisyon, başka bir deyişle, müziğinizin yayın telif hakları.

Kınay Global Edisyon   bir distribütör değildir . Kınay Global Edisyon bir  yayıncılık yöneticisidir . Tüm yayın haklarınızı toplamak için tek durak noktasıyız. Bu nedenle, ‘kayıt’ sahipliğinizden toplamak için bir distribütör kullanmak ve ‘kompozisyon’ sahipliğinizden toplamak için Kınay Global Edisyon’u kullanmak, telif hakkı koleksiyonu ihtiyaçlarınızın tamamını karşılayacaktır.

Kişisel Performans Hakları Örgütü (PRO) kendi ev topraklarında performans telif toplar. Uluslararası olarak toplayabildiklerini söyleseler de, bunu yabancı PRO’larla karşılıklı anlaşmalar yoluyla yapıyorlar ve bu da genellikle kayıtların gecikmesine neden oluyor (şarkılar kaydediliyorsa). Bu genellikle yabancı ülkelerden gelen gecikmiş ve eksik telif bildirimlerine yol açar.  

Telif ücretlerinizi doğrudan üretildikleri bölgelerden tahsil etmek için çalışmalarınızı doğrudan dünyanın dört bir yanındaki PRO’lara kaydediyoruz. Bu size daha hızlı ve daha ayrıntılı telif beyanları ile ödeme yapmanızı sağlar.

Ayrıca, PRO’nuz satışlardan/akışlardan elde edilen mekanik telif ücretlerini toplamaz. Mekanik telif ücretlerinizi küresel olarak tahsil etmek için mekanik tahsilat dernekleri ve bazı dijital servislerle bağlantılıyız.

Doğrudan toplama ağımızı özetleyen bu bağlantılara göz atın:

Doğrudan toplama ağımızın ana hatlarını veren bu bağlantıya göz atın: Koleksiyon Kaynakları

Kınay Global , müzik yayıncılığı pazarının yaklaşık %95’inden performans ve  mekanik telif hakları toplar . Kınay Global Edisyon ile çalışırsanız, 150’den fazla ülke/bölgeyi kapsayan 50’den fazla topluluktan doğrudan koleksiyona erişebilirsiniz.

Bu doğrudan ilişkiler, telif ücretlerinizi mümkün olduğu kadar hızlı ve doğru bir şekilde tahsil etmemizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda mümkün olan en az ücretle. Geri kalan bölgelerden karşılıklı anlaşmalar, alt yayıncılar ve yerel temsilciler aracılığıyla toplama yapabiliyoruz.

Kınay Global Edisyon, dünya çapındaki müzik yayın telif ücretlerinizi tek bir yerde toplamanıza olanak tanır. Eserlerinizi artık birden fazla yerde kaydetmenize gerek yok.

Bazen, kayıttan önce kazanılan telif ücretlerini tahsil edebiliyoruz.

Tahsil ettiğimiz derneklerin çoğu 1-2 yıl öncesine kadar telif tahsil edebiliyor. Bu bireysel topluluklara bağlı olduğundan ve geçmişte yapmış olabileceğiniz geçmiş yayıncılık anlaşmalarından etkilenebileceğinden, geriye dönük olarak toplama yeteneğimiz hakkında hiçbir garanti vermiyoruz.

Ancak, geriye dönük telif hakkı alabilmenizi sağlamanın en iyi yolu, ISRC/kayıt bilgilerinin yanı sıra doğru ortak yazarlar ve bölümlerle tüm kitaplarınızı hesabınıza eklediğinizden emin olmaktır.

Geriye dönük telif ücretlerinizi başarılı bir şekilde tahsil edersek, bu ödeme büyük olasılıkla Kınay Global’dan gelen ilk telif hakkı bildiriminizden iki veya dörtte üç sonra gelir. Örneğin, Kınay Global’dan ilk telif beyanınız Çeyrek 1 ise, aynı yılın 2. ve 3. çeyreğinde geriye dönük paranın gelmeye başladığını bekleyebilirsiniz. 

Telif ödeme zaman çizelgeleri

Kınay Global Edisyon, her biri kendi zaman çizelgesinde ödeme yapan sayısız gelir kaynağından tahsilat yapar.

Kınay Global’a ile çalışmaya başladığınızda, ilk telif ödemenizi görmeniz ortalama 9-12 ay sürecektir . Bunun nedeni, kataloğunuzun küresel olarak tamamen tescillenmesinin ortalama olarak 9-12 ay sürmesidir. Bu adım tamamlandıktan sonra, dünyadaki çeşitli toplumlardan ödemeleri almaya ve işleme koymaya başlıyoruz. Songtrust, kayıtlı müzik eserleriniz için telif ücreti aldığında, minimum 5$’lık ödemeyi yapmak için yeterli telif ücreti biriktirdiğiniz sürece, bu kazançları o çeyreğin sonunda alacaksınız.  

Bazı toplumların toplam kazançlara göre öncelik verdiğine dikkat etmek önemlidir; bu nedenle, daha yüksek kazananlara daha hızlı ödeme yapılacaktır.

Ayrıca, eklemeyi unutmayın Uluslararası Standart Kayıt Kodu’nun (ISRC’leriniz) şarkılarınızı -Bu olan çok özellikle toplamak için, önemli mekanik telif ve büyük ölçüde tahsilat sürecini hızlandırabilir.  

Telif ödeme planı ve yönergeleri

Telif hakkı kazandıysanız, minimum 5$’lık ödemeye ulaştıysanız Kınay Global bunları üç ayda bir dağıtır. Bu ödemeler, tam programımızda listelendiği gibi, genellikle her çeyreğin son haftasında Payoneer aracılığıyla gönderilir . Gerçek tarihler değişebilir. 

Şarkı yazarınızın telif hakkı payı için doğrudan Performans Hakları Kuruluşunuzdan (PRO) bir çek alacaksınız (bu, genellikle yayıncının payını içeren Songtrust ödemenizden dörtte bir önce gelir).  

Ve neden önemli?

Her bestenin iki hakkı vardır: Yazarın payı ve yayıncının payı.  Telif hakkı sahibi/yaratıcı olarak, her iki hissenin de sahibisiniz. Ancak, yayıncının payındaki hakların tamamını veya bir kısmını bir yayıncılık veya ortak yayın anlaşması yoluyla devretmeyi seçebilirsiniz. Performans telif ücretleri her zaman bu şekilde bölünmüştür, bir yarısı doğrudan şarkı yazarlarına gönderilir (yazar payı) ve diğer yarısının bir yayıncı tarafından toplanması gerekir (yayıncı payı). 

Ancak Kınay Global gibi yönetim hizmetleri sayesinde, artık hem yazar hem de yayıncı hissenizin %100 sahipliğini koruma seçeneğine sahipsiniz ve yine de herhangi bir mülkiyetten ödün vermeden her iki telif hakkı grubunu da alabilirsiniz! Bir yayıncılık veya ortak yayıncılık anlaşması yerine bir yönetim anlaşmasına girerek, bir telif hakkı sahibi olarak haklarınızın sahipliğini korursunuz ve bunun yerine yayıncınızın payını alabilmemiz için yalnızca yayıncının payındaki yönetim haklarını Kınay Global’a devredersiniz.

Ayrıca Kınay Global, yazarınızın payını doğrudan Amazon Prime Music ve Google Play gibi birkaç kaynaktan toplamaya başlamıştır .  

Neden?

Kınay Global’ın tüm tutarınızı doğrudan tahsil etmesi, paranızı daha hızlı almanız ve tahsilat ücreti almak için cebinizde bir eliniz daha kalmaması anlamına gelir. Kınay Global ile çalışmaya başladığınızda  kabul ettiğiniz komisyon oranı yerine yazar performansı telif ücretini %100 öderiz.

Şu anda, doğrudan yukarıda bahsedilen birkaç seçkin kaynaktan topluyoruz, bu nedenle yazarın diğer yerlerden gelen telif hakları doğrudan yazara Performans Hakları Organizasyonu (PRO) tarafından iletilecektir Amerika Birleşik Devletleri’nde müzik yayınlarsanız, mekanik telif ücretlerinin %100’ü yayıncı tarafından tahsil edilir. Diğer ülkelerdeki mekanik telif haklarıyla ilgili sorularınız varsa, Destek Formumuz aracılığıyla bize bir mesaj gönderin .  

Evet!  Kınay Global, dünya çapındaki yayıncılık yönetim hizmetlerimizin bir parçası olarak YouTube’dan para kazanma olanağı sunar.

 YouTube Monitorümüz sayesinde bu hizmeti gerçekleştiririz. Kınay Global  YALNIZCA bestelerden para kazanır. Ses kayıtlarınızın (ustalar) sahibiyseniz, sizin adınıza bunlardan para kazanmanıza yardımcı olacak bir distribütöre/etikete/üçüncü bir tarafa ihtiyacınız olacaktır.  

Yalnızca ISRC’ye sahip olduğumuz çalışmaları YouTube’a teslim edeceğiz, bu nedenle YouTube’da para kazanmasını istediğiniz tüm şarkılarınıza kayıt eklediğinizden emin olun.  YouTube İzleyiciniz, sistemimizin YouTube’dan topladığı ve sizin bestelerinizi kullandığına inandığı videolardan oluşan bir Olası Hak Talepleri kuyruğuna sahip olacaktır. Kullanıcı tarafından oluşturulan bu içerik, istediğiniz zaman farklı anahtar kelimelerle güncelleyebileceğiniz bir anahtar kelime arama aracı tarafından tanımlanır. Bu anahtar kelimeler, YouTube’a önceden yüklenmiş videolarda kataloğunuzu bulmanıza yardımcı olur. Ardından, bestenizi kullanan videolarla ilgili hak iddiasında bulunabilirsiniz. Bu hak talepleri, para kazanma uygunluk gereksinimlerini karşıladıktan sonra Songtrust ekibi tarafından incelenir ve onaylanır. 

Video kendi kanalınızdaysa, videodan kendiniz para kazanabileceğinizi unutmayın. YouTube Monitörünüzün Kanal Ayarları bölümüne ekleyerek kanalınızı “beyaz listeye alabilirsiniz”. Sizinle uygun bir anlaşma yapmadıkları sürece, diğer kullanıcıların kanallarındaki herhangi bir videoyla ilgili hak talebinde bulunmaya devam edebiliriz.

Hangi videolarla ilgili hak talebinde bulunacağınız ve hak talebinde bulunmak istemediğiniz konusunda belirli tercihleriniz varsa, lütfen videolarınızı hesabınızdaki YouTube Monitor’ün “Manuel Hak Talepleri” bölümüne gönderin. 

YouTube’un yeni uygunluk şartlarını (20 Şubat 2018 itibarıyla) karşılamayan videolardan para kazanamayacağımızı lütfen unutmayın . Bir videoya reklam yerleştirmemiz ve videodan para kazanmamız için videonun son 12 ayda en az 1.000 abonesi ve 4.000 saat izlenme süresi olan bir kanalda olması gerekir.  

İŞİ UZMANINA BIRAKIN!

PARTNERLERİMİZ