Darya Dadvar

Darya Dadvar, Kınay Production organizasyonuyla Mall of İstanbul MOİ Sahne’de sizlerle…

İran topraklarının çeşitli lehçeleri performanslarında  görülen Darya, Fransa’da opera şarkıcısı olarak eğitim aldı. Farsça olağanüstü dramatik stilinden dolayı bazen ‘en tatlı dil’ olarak anılır; Darya Dadvar’ın performanslarını bu kadar görkemli, sihirli ve sıradışı yapan da budur.. Sesini kullanışındaki her nüans ve dilinden dökülen her bir kelimenin akıcılığı tam anlamıyla ustaca olduğu için, Darya’nın sesinden hissedersiniz.

Diego El Cigala ve Bebo Valdez’in harika eseri Lagrimas Negra’da olduğu gibi Darya ‘nın şarkılarını tekrar tekrar dinler ve daha fazlasını istersiniz.

Mevcut üç cd koleksiyonu Berlin, Toronto ve Malmo konserlerinin canlı kayıtlarından oluşmaktadır. Berlin konseri Klasik Opera tarzındayken Toronto konseri daha çok Jazz tarzında bir konserdir. Tüm koleksiyonlarında ardı ardına gelen titizlikle planlanmış, ustaca düzenlenmiş ve şaşırtıcı derecede sadelikle sıralanmış şarkılar bulacaksınız. Şarkılar farklı İran lehçelerinde söylenmiştir. Örneğin ‘Jingle Jan’ Batı Hazar Bölgesi’ndeki Gilaki lehçesine sahipken, ‘Dardimand’ Kuzeybatı İranlılar’ın kullandığı Azerice yorumlanmıştır.

Dota cheshme Siah dari”  isimli acılı şarkı birçoğumuzun saygı duyduğu bir ikon olarak anılan düşünür, entellektüel ve tiyatro yönetmeni Bijan Mofid’e aittir. ”Yade Man Kon” Fransız Diva Edith Piaff ve onun Farsi mevkidaşı Delkash’ın benzersiz bir şarkı kolajıdır. “İpeksi soprano sesi güçlü olduğu kadar esnek ve müziğini ateşe vermeye yardımcı olacak kadar çekici bir kişiliğe sahip” John Terauds, The Toronto Star